601 152 303 | 89 762 27 11

    pn – pt: 9:00 do 17:00 | sob: 9:00 – 13:00

 

Rumunia

1250 zł od osoby

Do 1861 roku Rumunia była podzielona na Księstwo Mołdawskie, Wołoszczyznę oraz Siedmiogród (przyłączony w XX wieku). Pierwsze próby zjednoczenia w XVI wieku wysunął Michał Waleczny. Było ono jednak niemożliwe ze względu na dominację turecką na Półwyspie Bałkańskim. Dopiero w połowie XIX wieku, w wyniku osłabień Turcji po wojnie z Rosją, ustanowiono w ramach monarchii osmańskiej autonomiczne księstwa Mołdawii i Wołoszczyzny. Aleksander Jan Cuzy w 1861 roku ogłosił powstanie nowego państwa – Księstwa Rumunii, w wyniku połączenia obu księstw. W 1866 roku Aleksander Jan abdykował, a na jego miejsce powołano księcia Karola I z dynastii Hohenzollern-Sigmaringen. W latach 1877-1878, podczas wojny rosyjsko-tureckiej, Rumunia proklamowała swoją niepodległość. Dzięki temu, że Rumunia wystąpiła po stronie Rosji, zyskała odebraną Turkom północną Dobrudżę, tracąc jednocześnie na rzecz Rosji Besarabię. W roku 1881 Rumunia ogłosiła się królestwem. Dwa lata później Karol I zawarł tajne przymierze z Austro-Węgrami i Niemcami skierowane przeciwko Rosji. Podczas drugiej wojny bałkańskiej, Rumunia wystąpiła w 1913 roku przeciwko Bułgarii, czego skutkiem była aneksja południowej Dobrudży. W sierpniu 1916 roku Rumunia przystąpiła do I wojny światowej i opowiedziała się po stronie Ententy. Po jej zakończeniu terytorium kraju zwiększyło się niemal dwukrotnie – przyłączone zostały: Besarabia, Bukowina, Siedmiogród i większa część Banatu. Zmiany te zostały uznane międzynarodowymi traktatami z Saint-Germain-en-Laye i Neuillly-sur-Seine z 1919 roku oraz Trianon z 1920 roku. W latach 30. XX wieku znaczną pozycję uzyskała profaszystowska Żelazna Gwardia. W 1938 roku rządy znalazły się w rękach Karola II, który rozwiązał partie polityczne i parlament. W roku 1939 Rumunia uzyskała gwarancje bezpieczeństwa od Francji i Wielkiej Brytanii.

 • Kierunek
 • Wyjazd
  Bartoszyce (lub do uzgodnienia)
 • Godz. wyjazdu
  22:00
 • Godz. powrotu
  10:00
 • Cena obejmuje
  Rumunia
  Składka TFG
  Wyżywienie
  Ubezpieczenie KL + NNW
  Opieka pilota
  Usługa przewodnika
  Nocleg
  Transport autokarem
 • Cena nie obejmuje
  Bilety wstępu
1
Dzień 1
Przejazd przez Słowację, Węgry do ORADEI w Rumunii , przyjazd ok. godz.15.00, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja ( odpoczynek) . Dla chętnych wieczorny spacer po mieście ( poruszanie się komunikacją miejską) m.in.: Catedrala baroca - katedrę barokową, jednocześnie największą katedrę rumuńską, pomnik Św. Władysława, Cetatea Oradea, czyli twierdzę, zbudowana na planie pięciokąta, doskonale zachowaną i stanowiącą dziś siedzibę uniwersytetu oraz Instytutu Sztuk Pięknych. Kościół Biserica cu Lună posiada bardzo ciekawy mechanizm zegarowy, pokazujący fazy księżyca, Teatr Narodowy oraz pasaż hotelu "Czarny Orzeł". Powrót do hotelu, nocleg.
2
Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do KLUŻ NAPOKI ,zwiedzanie najważniejszych atrakcji miastam.in.: rynek z gotyckim Kościołem Katolickim Św. Michała z XIV-XV w, pozostałości murów obronnych z Basztą Krawców , dom narodzin króla Macieja Korwina, rynek Rumuński z operą i Katedrą . Po zwiedzaniu przerwa na lunch / zakupy. Następnie wyjazd do Sighisoary, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg.
3
Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie SIGHISOARY - jednej z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie m.in.: Starówka, to doskonale zachowany 16-wieczny kompleks złożony z dziewięciu wież, brukowanych uliczek, kamienic i kościołów, Plac Cytadeli z domem Drakuli (Casa Dracula), Wieża Zegarowa. Przejazd do BIERTANU – zwiedzanie największego saskiego kościoła warownego z XV w. Następnie przejazd do Braszowa, zakwaterowanie , obiadokolacja, czas wolny , nocleg.
4
Dzień 4
Śniadanie, wykwaterowanie . Zwiedzanie BRASZOWA m.in: Starówka, z budynkami reprezentującymi różne style, XV-wieczny Ratusz, Czarny Kościół XV wieku, żydowska synagoga, XIX-wieczna katedra prawosławna, Kościół św Mikołaja. Następnie przejazd do BRAN - zwiedzanie malowniczego Zamku Bran , wzniesiony w XIV w. przez królów węgierskich, reklamowany jednak bezpodstawnie jako obiekt związany z pierwowzorem Drakuli – Władem Palownikiem, czemu zawdzięcza ogromną popularność wśród turystów. Następnie przejazd do Sibin, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg.
5
Dzień 5
Śniadanie . Zwiedzanie SIBINA m.in.: Dolne Miasto i Górne Miasto - najstarszy kościół w mieście. Następie Piata Mare jeden z największych w Transylwanii, Brukenthala Palace z XVIII była siedziba gubernatora Transylwanii ( dziś Narodowe Muzeum Brukenthala), Blue House, dom barokowy z herbem Sybina, Kościół Jezuitów , wieża fortyfikacji z XIV w., Rada Tower, ( jeden z symboli miasta), budynek w stylu Art Nouveau - siedziba burmistrza. Piata Mica, czyli Mały Rynek, plac Starego Miasta to plac Huet z Ewangelickim Kościołem Luterańskim. Tu znajdują się najstarsze fortyfikacje oraz wiele gotyckich budynków, powrót do hotelu obiadokolacja, czas wolny, nocleg.
6
Dzień 6
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do HUNEDOARY – zwiedzanie średniowiecznego zamku usytuowanego w wzgórzu Poiana Rusca. Przejazd do TIMISOARY ogłoszone jako pierwsze wolne miasto w Rumunii. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolnym w centrum gdzie znajdziemy wiele knajpek, barów, restauracji z jedzeniem bardziej regionalnym lub światowym oraz barwny jarmark z całym dobrodziejstwem podmiejskich upraw. Nocleg.
7
Dzień 7
Śniadanie, wykwaterowanie. Powrót do Polski , przejazd przez Węgry, Aurstie, Czechy. Przyjazd do Bartoszyc ( lub do ustalonego miejsca ) ok. godz. 10.00 następnego dnia.

CEL PODRÓŻY

WRITE A REVIEW